آشنایی با انواع سرپیچ ها

یکی از مهم ترین اجزایی که برای اتصال درست لامپ به جریان الکتریکی جهت روشن شدن آن مورد استفاده قرار می گیرد سرپیچ لامپ می باشد.امروزه شاهد وجود تنوع گسترده ای از انواع مختلف لامپ در سطح بازار هستیم . به همین خاطر به تناسب این لامپ ها سرپیچ های متنوعی نیز در سطح بازار وجود دارند که متناسب با لامپها طراحی و تولید شده اند . اگر سرپیچ مورد استفاده با لامپ تناسب نداشته باشد ، نمی توانید لامپ مورد نظر را متصل کنید. در این مقاله قصد داریم انواع سر پیچ لامپ را معرفی کنیم و تفاوت آنها را مورد بررسی قراردهیم.

آشنایی با سر پیچ لامپ سری (E40,E27)

قبل از هر چیزی باید بدانید برای آنکه بتوان سر پیچ های مختلف را از یکدیگر تفکیک کرد اقدام به نامگذاری آنها می نمایند. یکی از پرفروش ترین و پر کاربردترین سر پیچ های موجود در بازار سر پیچ های نوع E می باشند.حرف E اول اسم ادیسون مخترع بزرگ لامپ بوده و در کنار این حرف یک عدد نیز وجود دارد که عدد قطر سرپیچ بر حسب میلیمتر را نشان می دهد.

سر پیچ های نوع E تکامل یافته همان سرپیچهایی هستند که توسط ادیسون اختراع شد.هرچه کیفیت سرپیچ مورد استفاده بالاتر باشد موجب افزایش طول عمر لامپ متصل به آن سرپیچ نیز خواهد شد و از نظر اقتصادی به نفع کاربران خواهد بود.

از هر یک از سر پیچهای سری E می توان برای منظور خاصی استفاده کرد مثلا از سرپیچ های E5 معمولا برای کارهای تزیینی و چراغهای چشمک زن استفاده می شود و از سر پیچ E40 در موارد صنعتی ، که پرکاربردترین نوع آن E27 می باشد .

طبقه بندی سر پیچ ها بر حسب جنس آنها

  • سر پیچها بر حسب جنس متریال به کارگرفته شده به دو دسته تقسیم می شوند :

نوع اول معمولا از ماده ای به نام باکالیت استفاده می شود که یک پلاستیک فشرده می باشد و از مقاومت بالایی در برابر جریان الکتریکی و حرارت برخوردار است و همین ویژگی سبب می شود تا در صورت قرار گرفتن در شرایط بحرانی ذوب و خراب نشود.

نوع دوم از چینی یا سرامیک استفاده می شود. استفاده از سرامیک و چینی برای تولید این سرپیچ ها سبب شده تا مقاومت آنها در برابر دما به شدت بالا رود و این سرپیچ ها در صورت قرارگرفتن در شرایطی با دمای بالا ذوب نگردند از جمله موارد کاربرد این نوع سرپیچ ها استفاده در مکانهایی که سرپوشیده و سر بسته هستند اشاره نمود .

انواع سرپیچ های سوزنی

برای نام گذاری سرپیچ های سوزنی از حروف G,GU استفاده شده است . حرف G معمولا برای نمایش سرپیچ های سوزنی تک پین و حرف GU برای نمایش سر پیچ های دو پین مورد استفاده قرار میگیرد. عددی که پس از این دو حرف می آید فاصله موجود بین پین ها را نشان می دهد که عددی برحسب میلیمتر می باشد.از جمله این سرپیچ ها می توان به GU24,G12,G9,G4 و … اشاره نمود .

انواع سرپیچ های موجود در بازار

به دلیل تعداد لامپهای بی شمار موجود در بازار سر پیچ ها هم انواع بسیار زیادی دارند که با این سرپیچ ها آشنا می شویم .

سر پیچ دو شاخه

یکی از انواع سرپیچ موجود در بازار سر پیچ دو شاخه می باشد که در بخش انتهایی خود دارای دو شاخه است و هنگامی که این دو شاخه را وارد پریز می کنید لامپ متصل به سرپیچ روشن می شود و با خارج کردن از پریز لامپ خاموش می گردد.

سر پیچ لامپ پایه دار

برای تولید این سر پیچ ها از متریال مختلفی مانند فلز استیل و پلاستیک استفاده می شود و قیمت این نوع سرپیچ ها به نوع متریال برای تولید متفاوت می باشد .لامپ مورد استفاده برای سرپیچ های لامپ پایه دار ، لامپ ادیسونی و لامپ فیلامنتی می باشد. که در محیط های مختلفی نظیر ادارات ، منازل مسکونی، سازمان ها و ارگان های مختلف بهره گرفته می شود .

سر پیچ های راکورد دار

این نوع سرپیچ از قطعه خاصی به نام راکورد که دارای رنگ زرد می باشد برخوردار است که این قطعه در بخش انتهایی سر پیچ واقع شده و از آن می توان جهت نصب سرپیچ بر روی چراخهای دیواری یا لوستر بهره گرفت .برای تولید این نوع سرپیچ ها معمولا از پلاستیک مقاوم استفاده می شود و قیمت در نظر گرفته شده برای آنها بسیار خوب و مقرون بصرفه می باشد .

سر پیچ کلید دار

سر پیچ های کلیددار معمولا دارای دوشاخه هایی هستند که بر روی آنها کلیدی تعبیه شده است . هنگامی که لامپ خود را درون این سرپیچ ها قرار می دهید و سپس سرپیچ را به دو شاخه متصل می کنید ، با استفاده از کلید آن می توانید اقدام به روشن و خاموش نمودن لامپ خود کنید.

سر پیچ لامپ ریموت دار

با وجود اینکه مدت زیادی از ورود این سر پیچ ها به بازار نگذشته است ، توانسته اند جایگاه ویژه ای در بین مشتریان کسب کنند و به یکی از پرفروش ترین انواع سرپیچ های موجود در بازار مبدل شوند .دلیل این امر هم آسانی در استفاده از این سرپیچ ها می باشد .

سرپیچ لامپ ادیسون

سر پیچ لامپ ادیسونی دارای سایزها و انواع مختلفی می باشند و هزینه ای که بابت خرید این سرپیچ ها پرداخت می کنید دقیقا وابسته به سایز آن دارد.امروزه برخی تولید کنندگان اقدام به استفاده از فلزات مختلف برای تولید سرپیچ لامپ ادیسونی نموده اند و با این کار ظاهری زیبا به آنها داده است که در فضاهایی مانند رستورانها و کافی شاپ ها مورد استفاده قرار گیرند .

سر پیچ سقفی و دیواری

سر پیچ چندتایی

اگر قصد استفاده از چند لامپ مختلف در یک محیط مورد نظر را دارید سر پیچ های چند تایی می تواند گزینه مناسبی به شمار رود و گزینه مقرون به صرفه تری نسبت به لوستر در مکانهای با اهمیت کم از نظر زیبایی می باشد .

تبدیل سر پیچ لامپ ها

تبدیل سر پیچ لامپ را می توان یک وسیله کاربردی معرفی نمود که می توان کار شما را بسیار آسان و راحت نماید. افرادی که به اشتباه سرپیچی را برای لامپی خریداری کرده اند و متوجه شده اند سر پیچ مورد نظر با لامپ آنها مطابقت ندارد می توانند با استفاده از تبدیل سرپیچ ، لامپ خود را به آن سرپیچ متصل کنند .

جمع بندی :

در این مقاله سعی شد نگاهی اجمالی به انواع سر پیچ های موجود در بازار و کاربری این نوع سرپیچ ها در مکانهای مختلف صورت پذیرد تا تناسب درستی برای انتخاب لامپها و سرپیچ ها بوجود آید چرا که در صورت عدم تناسب خطراتی جدی در این زمینه خواهیم داشت که منجر به خراب شدن تجهیزات برقی شما نیز میگردد.

پست قبلی

آشنایی با انواع سرپیچ ها

پست بعدی

آشنایی با انواع سرپیچ ها

2 نظر درباره “آشنایی با انواع سرپیچ ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *